Güzəştli pensiyaya çıxmaq hüququ olan ailələrə müavinət ödənilməlidir?
"Hazırda beş uşağı olan valideynlər daha tez pensiyaya çıxmaq hüququna malikdir. "Əmək pensiyaları haqqında" Qanuna əsasən, beş və daha çox uşağı olan qadınlar, kişilər beş il daha tez pensiyaya çıxırlar. Bu Qanuna görə, beş və daha çox uşağı olan ailələr çoxuşaqlı ailələr hesab olunurlar".
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə iqtisadçı-deputat Vüqar Bayramov "Facebook" hesabında paylaşım edib.
O bildirib ki, "Sosial müavinətlər haqqında" Qanuna əsasən, beşdən çox uşağı olan ailələr üçün aylıq müavinət müəyyənləşir:
"Yəni, həmin ailələr hər uşağa görə ayda 105 manat müavinət alırlar. Uşağın 18 yaşı tamam olan ayın sonunadək ödəniş həyata keçirilir. Əgər ailənin bu müavinət ilə bağlı məlumatı olmayıbsa, o zaman müraciət etdiyi tarixdən əvvəlki üç il üçün hesablanmış müavinətləri də ala bilir. Sözügedən iki qanunverici aktlara diqqət yetirəndə sosial müavinətlər beşdən çox, pensiyada güzəşt isə beş uşağı olan ailələrə şamil olunur. Yəni, beş uşağı olan ailələr pensiyaya daha tez çıxa bilsələr də sosial müavinət almaq hüququndan yararlana bilmirlər. Bu baxımdan, "Sosial müavinətlər haqqında" Qanunda dəyişiklik edilməsi və müavinət almaq hüququnun beşdən çox deyil, beş və daha çox uşağı olan ailələrə şamil olunması məqsədəuyğun olardı".
"Əhalinin sonuncu siyahıya alınmasına görə ölkədə 16 min 169 ailə çoxuşaqlı hesab olunurlar. Onlardan 1 524-ü doqquz və daha çoxuşaqlı, 1 748-i səkkiz uşaqlı, 3 565-I yeddi uşaqlı və 9 332-i altı uşaqlı ailələrdir. Azərbaycanda 23 min 150 ailədə övlad sayı beş nəfərdir. Eyni zamanda, dörd və daha çox uşaqlı ailələr 110.4 min, üç uşaqlı ailələr 256.3 min, iki uşaqlı ailələr 557.8 min, bir uşaqlı ailələr 423 mindir. Bu isə o deməkdir ki, "Sosial müavinətlər haqqında" Qanunun "Əmək pensiyaları haqqında" Qanunun sözügedən maddəsinə uyğunlaşdırılması 23 mindən çox ailənin aylıq müavinət almasına imkan yarada bilər", - deyə deputat qeyd edib.