"Amerikanın səsi", "Azadlıq" radiosu fəaliyyət göstərdikləri ölkələrin daxili işlərinə qarışıblar
USAID agentliyi, "Amerikanın səsi" və "Azadlıq" radiosunun işlərinin təhlili göstərir ki, onlar fəaliyyət göstərdikləri ölkələrdə siyasi hakimiyyəti tənqid etmək, onların daxili işlərinə qarışmaq xəttini davam etdiriblər.
Oxu.Az xəbər verir ki, bunu "Report"a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Ceyhun Məmmədov deyib.
O qeyd edib ki, həmin media qurumları yaradıldığı dövrdən bəri digər dövlətlərə qarşı siyasi təzyiq aləti kimi istifadə olunublar:
"Onlar davamlı olaraq müxalifətin dəstəklənməsi və hakimiyyətə qarşı təzyiqlərin artırılması istiqamətində səylər göstəriblər. Azərbaycanda fəaliyyət göstərdiyi dövrdə də biz bu qurumların dövlətə və xalqa qarşı müxtəlif kampaniyalar apardığını gördük".
O qeyd edib ki, onların Azərbaycanda sərbəst yayılmasının nəticələrini öncədən hesablayan hökumət bununla bağlı addımlar atdı.
"İndi isə ABŞ özü daxildə USAID agentliyinin, "Amerikanın səsi", "Azadlıq radiosu"nun fəaliyyətinin dayandırılması üçün addımlar atır".
Deputatın sözlərinə görə, USAID agentliyinin, "Amerikanın səsi", "Azadlıq radiosu"nun fəaliyyətindən narazılığının obyektiv və subyektiv olan ciddi səbəbləri var:
"USAID agentliyi, "Amerikanın səsi", "Azadlıq radiosu" insan hüquqlarının müdafiəsi ilə məşğul olduğunu iddia etsə də, reallıqda onlar Azərbaycanda bəzi digər dövlətlərin maraqlarını təmin etməyə çalışırdılar. Onlar cəmiyyətdə gərginlik yaratmaqla Ermənistanın mövqeyinə dəstək verirdilər".